Atina bir sonraki diplomatik adımlar için hazırlık yapıyor

6
0
SHARE

c7b791a2f5ba67c0a48893d5b410b1d9_S Atina bir sonraki diplomatik adımlar için hazırlık yapıyor

Libya büyükelçisi’nin Yunanistan’dan kovulması sonrası, Atina Türkiye’nin Libya ile anlaşması konusunda bir sonraki diplomatik adımları için hazırlık yapıyor.
Dün sabah, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Libya büyükelçisine çağırdı, Atina’da istenmediğini ve ülkeden ayrılması için kendisine 72 saatlik bir süre tanıdığını bildirmişti.
Yunan hükümeti, Trablus’un Atina tarafından belirlenen şartları yerine getirememesi üzerine Libya büyükelçisini kovdu.
Elde edinilen bilgilere göre, Yunanistan hükümeti, Birleşmiş Milletlere gönderilmesi üzere, Türkiye-Libya Mutabakat muhtırasını kınayan bir mektup hazırlıyor. Muhtıra’nın geçersiz olduğu ve uluslararası ve deniz hukukunu ihlal ettiğini açıkça ortaya konulacak.
Aynı zamanda, Mısır’da Birleşmiş Milletler’e bir şikayet mektubu hazırlıyor.
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Brüksel Zirvesi’nde Türk provokasyonları sorununu gündeme getireceğini ve Avrupa’nın Yunanistan yanında duracağını düşündüğünü söyledi.
Atina, Libya Parlamentosu’nun anlaşmayı onaylamasını engellemek için Libya ile ilişkilerini yeniden tanımlamaya çalışıyor ve muhaliflerle iletişim köprüleri kuruyor.
Anlaşma konusundaki anlaşmazlıklarını çoktan ifade etmiş olan Libya Parlamentosu Başkanı’nın Çarşamba günü Atina’da olması bekleniyor.
Başbakan, gelişmeleri görüşmek üzere Salı günü Ulusal Dış Politika Konseyi toplantısı yapılması için çağrıda bulundu.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Article source: RIK Turkish – Read more..

LEAVE A REPLY